Zázračný strom z exotického kontinentu

Často počúvame otázku – čo je vlastne Kratom? Ako najlepšie a podľa čoho vybrať najlepší variant? Ako by sme ho mali pripravovať? To všetko sú veľmi dôležité otázky, ktoré potrebujeme zodpovedať. Nie je na čo čakať, poďme na to...
Strom tisícich ostrovov i nespútanej pevniny

Skôr ako si povieme o účinkoch a ostatných dôležitých veciach, musíme si odpovedať – Čo je vlastne Kratom? Ide o tropický strom s latinským názvom Mitragyna speciosa. Rastie predovšetkým v Thajsku, Indonézii, Malajzii, ale tiež vo Vietname, alebo Papui Novej Guinei. Môže byť až 25 metrov vysoký s mohutnou korunou a veľkými listami na dĺžku merajúcimi aj 25 cm (u niektorých druhov 40 – 50 cm).

Kratom má veľmi zaujímavé účinky, ktoré sa líšia spolu s pôvodom, ale i žilkami v listoch . Jeho existencia je spútaná divokou históriou. Zaujíma Vás akou?

História

Zakázaná droga i obľúbené liečivo

História Kratomu siaha veľmi ďaleko. Hoci prvé zmienky pochádzajú z dôb kolonizácie Ázie, jeho užívanie sa traduje o niekoľko milénií späť. Roľníci ho užívali, aby sa im lepšie pracovalo, boli menej unavení a viac pracovití. Užívala ho ale i vyššia verejnosť. Potom, ako ho v 19. storočí zdokumentoval botanik Pieter Willem Korthals, stúpala popularita Kratomu nahor.

Tak tomu bolo až do roku 1943, kedy ho Thajsko zakázalo a umiestnilo na zoznam medzi najtvrdšie drogy. Nešlo ani tak o to, že by bol Kratom nebezpečný, ale skôr o vplyv ópiových vojen. Kratom sa počas nich užíval ako odvykacie médium, kedy pomáhal so závislosťou na ópiu. Neskôr si vláda uvedomila ďalšiu nevýhodu Kratomu. Ľudia si naň tak zvykli, že ho užívali radšej než ópium, na ktorom mala vláda peknú daň, ktorá im išla priamo do vrecka. Čo teda urobili so stromom, ktorý si mohol ktokoľvek zadarmo otrhať v lese? Rozhodli sa ho zničiť. Hromadné vyrubovanie, vypaľovanie, dokonca i sekanie rukou a tresty smrti pre každého, kto u seba mal čo i len gram Kratomu.

Ostatné štáty našťastie nevypočuli volanie po zakázaní a zlikvidovaní Kratomu. Počas vojen na to skrátka nebol čas. Všetko nakoniec dobre dopadlo a v roku 2013 bol Kratom opäť legalizovaný. Medzitým sa však jeho distribúcia preniesla aj do Indonézie a ostatných zemí. Dnes jeho popularita stále stúpa vďaka jeho účinkom. Aké sú? To si povieme za okamih. Najprv by sme si mali povedať niečo o chemickom zložení.

Zloženie

Svätý grál alkaloidov

Písali sa 70. roky 20. storočia. Aféra Watergate vrcholí, Solženicin vyhráva Nobelovu cenu a veda sa konečne začína zaujímať o Kratom a jeho zloženie. Vďaka tomu vieme, že obsahuje viac ako 20 alkaloidov, kde je až 60 % zastúpenie Mitragynínu. Jeho účinky sú jasné – stimuluje a príjemne ovplyvňuje našu náladu. Čo je ale zaujímavejšie, je takzvaný 7-Hydroxidmitragynín, ktorý je mnohokrát silnejší ako Mitragynín. Tento alkaloid je najdôležitejší pri tíšení bolesti. Avšak až vo väčších dávkach, kedy je tiež sedatívny.

Dve hlavné látky máme, tak rýchlo späť k účinkom. Vieme však, ako ich určiť z názvu?

Rozbor názvu

Zelená, biela, Borneo, Thajsko

Aby sme mohli lepšie pochopiť a zároveň si aj vybrať typ Kratomu, musíme rozumieť jeho označovaniu.
Uveďme si príklad na Kratomu Yellow Maeng Da Kapuas Hulu:

Yellow Maeng Da Kapuas Hulu
Yellow
Prvé slovo nám vždy označuje farbu žiliek (veins) v listoch. táto farba je kriticky dôležitá pre odhalenie vlastností jednotlivých druhov Kratomov.
Maeng Da
Pri druhom slove by sme sa mali zastaviť. Toto slovo tu totiž nemusí byť. Ide o označenie druhu, ktorý je cielene šľachtený pre čo najlepšie vlastnosti. Maeng Da je preto veľmi často vyhľadávaný.
Kapuas Hulu
Posledné slovo nám označuje, odkiaľ Kratom pochádza (Strain). Spolu s farbou si vďaka tejto informácii môžeme urobiť celkový obraz o účinkoch. Máme napríklad Thajsko, Bali, Borneo a ďalšie.

Vidíte, nie je to nič ťažké. Celý názov nám vlastne hovorí, ako na nás bude Kratom účinkovať. Je to, samozrejme, trochu zložitejšie, keďže máme každý inú biochémiu mozgu. Aj tak by sme však mali vedieť viac o pôvodoch a žilkách, nemyslíte?

Aké žilky poznáme

Štyri farby, štyri účinky

Už sme to tu spomenuli niekoľkokrát. Žilky, farby žiliek, účinky a tak ďalej. Sú to práve žilky a ich farby, ktoré dokážu skvelo vystihnúť, ako bude pravdepodobne Kratom fungovať. Pripravení? Poďme na to.

Červená – farba úľavy

Kratomy s červenými žilkami sú komplexne vnímané ako jedny z najobľúbenejších. Veľké zastúpenie 7-hydroxymitragynínu prináša úľavu od bolesti, stresu, ale tiež stredne silnú sedáciu vo vyšších dávkach. Red Kratomy sú tiež veľmi šetrné k ľuďom s náchylnejšou biochémiou mozgu, čo len zvyšuje ich popularitu. Tento druh je len mierne energizujúci.

Biela ako farba energie

Oproti Red vein Kratomu má White vein o poznanie menej 7-hydroxymitragynínu. Neberme to však na ľahkú váhu. Napriek tomuto faktu má stále veľmi silné účinky, ktoré často uľavia od depresie, dodajú energiu a zlepšia mieru sústredenosti. Mnohí užívatelia popisujú účinky bieleho Kratomu ako nootropicum, teda látku, ktorá zlepšuje kognitívne funkcie. Môže byť skvelou náhradou rannej kávy, ktorá nie je veľmi zdravá.

Zelená stredná cesta

Prečo práve stredná cesta? Green vein Kratom totiž kombinuje účinky Red a White vein. Pokiaľ teda nehľadáme vysoký energizujúci a sedatívny/upokojujúci efekt, je Green vein ten pravý. Príjemne stimuluje, zároveň dokáže pozdvihnúť náladu a do určitej miery pomôcť od bolesti. Podobne ako White vein, pôsobí i Green vein ako nootropicum. Dokáže teda zlepšiť kognitívne funkcie.

Unikátna žltá

Yellow vein Kratomy nie sú na dnešnom trhu až tak frekventované. Popravde by sa dali klasifikovať ako unikátne. Ide o mladé listy starých White vein Kratomov. Veľa sa o nich nedočítame, avšak sú klasifikované ako veľmi potentné a energizujúce. Hovorí sa o nich ako o Super White vein.

Tak sme si to zhrnuli, nezabudnime však, že na účinky má tiež vplyv aj pôvod. V kombinácii s farbou žiliek tak môžeme dostať napríklad energizujúci Kratom s dobrými protibolestivými účinkami, čiže Red Thai. A vôbec, poďme si povedať o pôvodoch.

Pôvod a jeho dopad na účinky

Odkiaľ je = čo dokáže

Pôvod zohráva veľkú rolu v účinkoch Kratomov. Len v rýchlosti si poďme povedať o tom, čo vlastne Kratomy z rôznych častí dokážu.

Thajsko

Tu to všetko začalo. Thajsko sa považuje za pôvod Kratomu ako takého. V tejto krajine je tiež história nášho stromu najbohatšia. Celé stovky, snáď i tisícky rokov, sa listy žuvali, aby sa tak uvoľnili účinné látky.

Kratomy z Thajska sa pýšia silným energizujúcim efektom. Unikátne zloženie alkaloidov často spôsobuje rôzne reakcie u rôznych ľudí. Thajské Kratomy nemusia vyhovovať každému, ale keď už vyhovujú, stojí to za to.

Stimulácia
80-90%
Tíšenie bolesti
50-70%
Modifikácia nálady
60-85%

Indonézia

Táto republika, tvorená 17 508 ostrovmi, je domovom jedných z najpotentnejších Kratomov vôbec. Našli by sme tu Kratomy z Bornea, Javy, Bali a ďalších krajín. Môže za to predovšetkým podnebie, hojná pôda, ale tiež vlhkosť, ktorú Kratomy potrebujú. Náš strom sa sem rozšíril z Thajska. Hlavným dôvodom bola ako kolonizácia, tak i zakázanie Kratomu v Thajsku v roku 1943.

Kratomy majú menšie riziko vedľajších účinkov, skvelo tíšia bolesť a pôsobia proti depresii.

Stimulácia
30-40%
Tíšenie bolesti
80-95%
Modifikácia nálady
80-95%

Bali

Na tomto ostrove, najzápadnejšom v Malých Sundách, sú podmienky pre rast Kratomu najlepšie. Kratom z tejto časti sveta sa považuje za „najekonomickejší“. Má najväčšie listy a veľmi dobre sa mu tu darí, preto rýchlo rastie. Vďaka tomu sa môže jeho účinok zdať niektorým užívateľom trochu kolísavý. To sa dá do istej miery vyvážiť Kratomom z inej časti výskytu. Napriek tomu je veľmi príjemne, mierne stimulujúci, má však veľký vplyv na úľavu od bolesti a na našu náladu.

Stimulácia
30%
Tíšenie bolesti
80-90%
Modifikácia nálady
80-90%

Sumatra

Hoci sa na tomto ostrove Kratom užíval už po tisícky rokov, jeho popularita vzrástla až v poslednom desaťročí. Tropické, dažďové podnebie je ideálnym prostredím pre rast Kratomu. Hlavným účinkom je tíšenie bolesti, ale tiež úprava nálady.

Stimulácia
20-30%
Tíšenie bolesti
80-90%
Modifikácia nálady
80-90%

Medan

Toto hlavné mesto severnej Sumatry patrí medzi historické skvosty Indonézie. Niet teda divu, že sa Kratom vyskytuje aj tu. Jeho rast v oblastiach tejto metropoly prináša trochu nostalgie. Spolu s horúcim červeným slnkom a nadmernou vlhkosťou nie je prekvapením, že najlepšou voľbou je práve RED vein. Vysoký obsah 7-hydroxymitragynínu zaručuje skvelé tíšenie bolesti, ale tiež pôsobenie na našu náladu.

20-30%
80-90%
80-90%

Borneo

Tretí najväčší ostrov sveta, Borneo, je vo svete Kratomu unikátom. Pokiaľ ide naozaj o Kratom z Bornea, je to ten najpotentnejší a najunikátnejší Kratom, ktorý môžeme nájsť. Skvelo pôsobí proti bolesti, zlepšuje náladu, vo vyšších dávkach je vysoko sedatívny. Skvelo funguje proti stresu a úzkosti. Čo nás poteší, je tiež veľmi nízka možnosť prejavu vedľajších účinkov.

Stimulácia
20-30%
Tíšenie bolesti
90-95%
Modifikácia nálady
90-95%

Kapuas Hulu

Táto oblasť, umiestnená na slnečnom Borneu, leží v samom srdci tohto ostrova. Slaný vietor od mora, prinášajúci výkyvy teplôt, ju teda až tak veľmi neovplyvňuje. Provincia má takmer 30 000 km2, čo je poriadny kus plodnej pôdy. Našli by sme tu hlavnú rieku Kapuas, ktorá prináša vlahu do celej oblasti, ale predovšetkým ako divoko, tak cielene rastúci Kratom. Ten je skôr zameraný na tíšenie bolesti, dokáže však aj príjemne nastimulovať a zlepšiť náladu.

20-30%
90-95%
90-95%

Jongkong

Mála oblasť umiestnená v srdci provincie Kapuas Hulu. Ide skôr o hornatú časť s pretekajúcou riekou Kapuas a jazerom Danau Trang. Kratomu sa tu dobre darí vďaka vysokej vlhkosti, častým dažďom a tropickým teplotám. Podobne ako pri ostatných Kratomoch z Bornea, sú aj tie z Jongkongu zamerané skôr na bolesť a našu náladu.

20-30%
90-95%
90-95%

Banjar

Táto oblasť, situovaná na juhu Bornea, sa pýši rozlohou takmer 5 000 km2. Okrem toho by sme tu zaznamenali vyšší vlhkosť a predovšetkým perfektnú pôdu a podmienky pre rast Kratomu. Vďaka vlhkosti sa mu tu veľmi dobre darí. Nižšie stimulačné účinky vynahradí skvelým pôsobením na našu náladu a pohodu.

20-30%
90-95%
90-95%

Malajzia

Ďalšia krajina, ktorá bola kedysi súčasťou britského impéria. Aj vďaka tomu sa tu stalo užívanie Kratomu dennou rutinou. Tento kmeň, ak tomu tak budeme hovoriť, je známy hladkým priebehom účinkov. Pomalým nástupom a pozvoľným odznením účinkov.

Stimulácia
40-45%
Tíšenie bolesti
70-80%
Modifikácia nálady
70-80%

Formy a výhody

Akú formu zvoliť?

Podobne, ako pri ostatných rastlinách, môžeme si aj pri Kratome vybrať z viacerých foriem. Z akých?

Drvené listy

Proces výroby je pomerne jednoduchý. Listy sa vysušia a následne nadrvia, alebo nasekajú. Táto forma sa najviac hodí pre vytvorenie odvaru – ako ho niektorí poznajú – Kratom čaju. Forma je vďaka absencii mletia o niečo lacnejšia ako klasický prášok.

Prášok z listov

Práve sme sa stretli s najlepšou formou. Prášok sa veľmi dobre užíva. Môže byť rozmiešaný v studenej alebo teplej vode, rovnako sa z neho môže urobiť odvar, čo je pomerne zbytočné, keďže konzumujeme prakticky celý list.

Extrakt

S touto formou sa nestretávame tak často. Extrakty z Kratomu sú síce značne vyhľadávané, ale je ťažké zohnať kvalitný extrakt. Celkom sa stretávame buď so širokospektrálnymi extraktmi, štandardizovanými, živicami a tinktúrou.

Možnosti prípravy

Ako si mám Kratom pripraviť?

Kto si myslel, že existuje len jedno použitie Kratomu, je na omyle. Listy sa užívajú už tisíce rokov. Počas tejto doby sa vyvíjala aj príprava. Pokiaľ opomenieme najstaršiu prípravu, kedy sa čerstvé listy balili do roliek a žuvali, môžeme si spomenúť tieto:

Premiešať a vypiť

Ako by sa mohlo zdať, ide o rozmiešanie v pohári... Ale nie, to by bolo príliš jednoduché. Táto príprava prebieha nasledovne: Vezmeme si do úst trochu vody. Následne pridáme zvolené množstvo Kratomu a pomocou úst všetko premiešame. Dajme si pozor na to, aby sa pri pridávaní Kratom nedostal do krku. Nepríjemne to škriabe. Pri prehĺtaní ešte zapijeme pár dúškami vody. Príprava je veľmi rýchla.

Čaj z Kratomu

Tento spôsobo je považovaný za jeden z najstarších. ideálne je použiť drvené listy, ale môžeme aj prášok. Postup je nasledovný: Do 100 až 300 ml vody pridáme zvolenú dávku Kratomu. Celé varíme 15 – 40 minút (bežne okolo 20 min). Potom scedíme, aby sme odstránili surovinu a môžeme piť. Jediné, čo je trochu na zváženie, je voľba prášku. Jeho prevarením sa strácajú niektoré alkaloidy a môže tak dôjsť ku zmene účinkov. Čaj môžeme ochutiť citrónom, ktorý zároveň zlepšuje vstrebávanie alkaloidov. Rovnako môžeme pridať Kratom do vody, tú zamraziť a až potom uvariť čaj. Aj tým sa alkaloidy lepšie uvoľňujú a vstrebávajú.

Kombinovať a kombinovať

Niektorí z nás proste nechcú Kratom miešať v ústach, alebo si variť čaj. Preto prichádza na rad miešanie. Prášok môžeme len rozmiešať vo vode a vypiť. Rovnako sa dá primiešať napríklad do jogurtu, medu, džúsu, čokoládového mlieka a ďalších. Tento spôsob je tiež obľúbený u ľudí, ktorí chcú potlačiť špecifickú chuť a vôňu Kratomu.

Pekne sme si tu popísali niekoľko spôsobov, ktorými sa dá Kratom užívať. Čo nám zostáva ako posledné? Áno, je to výška dávky.

Dávkovanie

Výška dávky je veľmi dôležitá hodnota.

Pokiaľ hľadáme špecifické účinky, je pre nás dávkovanie veľmi dôležité. Pamätajme, že vyššie dávky môžu priniesť vedľajšie účinky, na ktoré každý reaguje trochu inak. Vedľajšie účinky sú síce neškodné, ale môžu byť pre mnohých ľudí nepríjemné. Aká je teda adekvátna dávka Kratomu?

Nízke dávky

2-6 gramov
1-3 čajové lyžičky

Stredné dávky

6-10 gramov
3-5 čajových lyžičiek

Vysoké dávky

10 a viac gramov
5 a viac čajových lyžičiek© 2024